Aktivite 1 - Proje Tanıtımı ve Farkındalık Oluşturma Konferansı

Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde yürütülen "Gençler ile El Ele Bağımsız Geleceğe” isimli projemizin ilk etkinliği olan Proje Tanıtım ve Farkındalık Konferansı 16 Mayıs 2018’de Katip Mustafa Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşti.

Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteklediği proje madde bağımlılığıyla mücadele konusunda gençler ile iş birliği halinde yerel politikaların geliştirilmesini amaçlanmaktadır. Bu kapsamda politika önerileri oluşturulmasını sağlamak adına politika yapıcıların, uzmanların ve gençlerin bir araya gelerek tartışabilecekleri, çözüm üretebilecekleri bir platform oluşturulması hedeflenmektedir. Projemizin ilk faaliyeti olan etkinlikte gençler ile bir araya gelen Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cemil SARICI projenin tanıtımı ve madde bağımlılığı ile mücadelede Beyoğlu ilçemizde gerçekleşen çalışmaları genç katılımcılarla paylaştı.

Aktivite 2 - İyi Uygulamarın Paylaşımı

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen ve müdürlüğümüz tarafından yürütülen "Gençler ile El Ele Bağımsız Geleceğe" isimli projemizin ikinci etkinliği olan gençlik çalışanı, uzman ve karar verici buluşması faaliyeti 15-18 Ekim 2018 tarihlerinde Almanya´nın Frankfurt şehrinde gerçekleştirildi. Türkiye, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Hollanda, Bulgaristan ve İtalya’dan katılımcıların bir araya geldiği, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Cemil Sarıcı ve Şube Müdürümüz Cevat Dervişoğlu’nun da katıldığı faaliyet kapsamında aşağıdaki etkinlikler gerçekleştirildi.

  • Frankfurt yerelinde madde bağımlılığı ile mücadelede eden sivil toplum kuruluşu Fachstelle Prävention - Verein Arbeits- und Erziehungshilfe Betriebsgruppe ver.di yerelde uyguladığı çalışmaları paylaştı. Bireyler ve kurumlarla yaptıkları işbirlikleri ve kullanılan yöntemler hakkında sunum gerçekleştirildi.
  • Proje ortağı ülkelerden gelen katılımcılar temsil ettikleri kurumlar hakkında bilgi verdikten sonra madde bağımlılığı ile mücadelede yapmış oldukları çalışmaları paylaştı.
  • Essen Eyaleti Sağlık ve Entegrasyon Bakanlığı uzmanları bağımlılıkla mücadelede Almanya’da yapılan çalışmalar hakkında sunumlarını yaptıktan sonra bu çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.
  • Hessen Parlementosu’ndan Dr. Andrea Härtling, AB tarihi ve yapısı hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Gençler İle El Ele Bağımsız Geleceğe Projemizin bir sonraki faaliyetinde 8 ülkeden gelecek gençlerin katılımıyla Beyoğlu’nda bir hafta sürecek bir çalıştay gerçekleştirilecek. Çalıştay sonunda katılımcı gençler Avrupa boyutunda bağımlılıkla mücadelede raporu oluşturacak.

Aktivite 3 - Raporlama Çalıştayı ve Proje Yaygınlaştırma

Madde bağımlılığıyla mücadele konusunda ulusal politika önerileri oluşturulmasını sağlamak adına politika yapıcıların, uzmanların ve gençlerin bir araya gelerek tartışabilecekleri, çözüm üretebilecekleri ulus ötesi ve ulusal toplantı düzenleneceği projemizin üçüncü hareketliliği başladı.

10-15 Aralık 2018 tarihleri arasında Beyoğlu Öğretmen Evi´nde gerçekleştirilecek olan karar verici ve gençlik buluşması kapsamında Türkiye´de madde bağımlılığı üzerine çalışmalar yapan gençlik sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, proje ortağı ülkelerden gelen 30 genç katılımcı ve ilçemiz okullarından seçilen öğrenciler bir araya geldi. Bir hafta sürecek çalışmalar sonuçunda gençler bağımlılıkla mücadelede sivil toplum ve devlet kurumları tarafından gerçekleştirilen önleyici faaliyetleri araştıracak ve farklı kültürlerde gerçekleştirilen bağımlılıkla mücadele çalışmalarını raporlayacaklardır.

 

 

Aktivite 4 - Farkındalık Oluşturma Konferansı

Madde bağımlılığıyla mücadele konusunda ulusal politika önerileri oluşturulmasını sağlamak adına politika yapıcıların, uzmanların ve gençlerin bir araya gelerek çalışmalar yaptığı "Gençler İle El Ele Bağımsız Geleceğe" projemizin kapanış ve yaygınlaştırma toplantısı 08 Ocak 2019 Salı günü Katip Mustafa Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi.

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen projemizin kapanış ve yaygınlaştırma toplantısına İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Cemil Sarıcı, Beyoğlu İlçe Sağlık Müdürü Ömer Tulu, Türkiye Ulusal Ajansı Temsilcileri Alim Sarıkaya ve Eren Bolat, Şube Müdrümüz Hakan Gündoğar, YEŞİLAY Beyoğlu şubesi yönetim kurulu Üyesi Birol Gardaş, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı.